Hoppa till innehåll
Våra bibliotek Våra bibliotek

Personal på våra bibliotek

Nedan hittar du kontaktuppgifter till personalen på Vetlanda bibliotek, bokbussen och våra filialer.
 

Biblioteket

Anette Lundgren
Bibliotekschef
Telefon: 0383-974 73, e-post: anette.lundgren@vetlanda.se

Beatrice Wide
1:e bibliotekarie – talböcker, boken kommer
Telefon: 0383-974 70, e-post: beatrice.wide@vetlanda.se

Anders Lundgren
Bibliotekarie – fjärrlån, tidskrifter, systemansvar
Telefon: 0383-974 61, e-post: anders.lundgren@vetlanda.se

Ann-Louise Jonsson
Bibliotekarie – barn- och ungdomsverksamhet
Telefon: 0383-974 63, e-post: ann-louise.jonsson@vetlanda.se

Mari Andresén
Bibliotekarie – bokklubbar
Telefon: 0383-975 37, e-post: mari.andresen@vetlanda.se

Martina Eriksson
Bibliotekarie – barnverksamhet
Telefon: 0383-974 64, e-post: martina.eriksson@vetlanda.se

Mia Axelsson
Bibliotekarie – fjärrlån, hemsida
Telefon: 0383-974 11, e-post: mia.axelsson@vetlanda.se

Andreas Nyquist
Biblioteksassistent – barn- och ungdomsverksamhet
Telefon: 0383-974 32, e-post: andreas.nyquist@vetlanda.se

Eva Månsson
Biblioteksassistent – bokuppsättning
Telefon: 0383-974 62, e-post: eva.mansson@vetlanda.se

Gabriella Neuhaus
Biblioteksassistent – påminnelser/krav, språkdepositioner
Telefon: 0383-974 53, e-post: gabriella.neuhaus@vetlanda.se

Lena Fasth
Biblioteksassistent – inköp, katalog
Telefon: 0383-974 69, e-post: lena.fasth@vetlanda.se

Bokbuss

Ann-Marie Ohlsson
Biblioteksassistent – bokbussverksamhet
Telefon: 0383-974 65, e-post: anne-marie.ohlsson@vetlanda.se

Emina Smajlovic
Biblioteksassistent – bokbussverksamhet
Telefon: 0383-974 66, e-post: emina.smajlovic@vetlanda.se

Jörgen Lewin
Bokbusschaufför
Telefon: 070-227 83 70, e-post: jorgen.lewin@vetlanda.se

Filialer

Carina Karlsson
Korsberga och Ramkvilla filialbibliotek
Telefon: 0383-965 34 (Korsberga), 0383-967 44 (Ramkvilla), e-post: carina.k@vetlanda.se

Ingrid Halje
Landsbro filialbibliotek
Telefon: 0383-578 74,  e-post: ingrid.halje@vetlanda.se

Vetlanda bibliotek
Besöksadress: Biblioteksgatan 5  |  Postadress: Vetlanda kommun, 574 80 Vetlanda
Telefon: 0383-974 50, 974 52  |  E-post: biblioteket@vetlanda.se
Öppettider: Måndag-torsdag 10-19, fredag 10-18, lördag 10-14